top of page
Wzory matematyczne i kalkulator

Zachowek

Komu przysługuje roszczenie o zapłatę zachowku? W jakiej wysokości można dochodzić zapłaty zachowku? Jaki jest termin przedawnienia roszczenia o zachowek? Obecnie ze względu na wzrost świadomości prawnej społeczeństwa, wiele osób decyduje się na dochodzenie roszczeń o zapłatę zachowku. Chociaż powszechnie termin zachowku jest znany, często społeczne rozumienie tego pojęcia odbiega nieco od jego prawnego ujęcia. 

Prawnik od spraw spadkowych w Gniewie świadczy wsparcie w sprawie o zachowek. 

Komu przysługuje roszczenie o zachowek?

Co do zasady zachowek przysługuje zstępnym (dzieciom, wnukom, prawnukom itd.), małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy.  Pokrewieństwo to ustala się w stosunku do spadkodawcy nie zaś zobowiązanego do zapłaty zachowku.  

W jakiej wysokości można żądać zapłaty zachowku ?

Podstawowy wymiar zachowku wynosi 1/2 wartości udziału spadkowego, który by przypadł uprawnionemu przy dziedziczeniu ustawowym. Udział ten podlega podwyższeniu w przypadku gdy uprawniony do zachowku jest małoletni lub trwale niezdolny do pracy, wówczas wynosi 2/3 wartości. Na potrzeby obliczenia wysokości roszczenia o zachowku należy obliczyć tzw. schedę spadkową, oraz  udział zachowkowy. Często problem ten jest złożony, bowiem w przypadku większego majątku, spadkodawca niejednokrotnie dokonuje za życia różnych rozporządzeń, które należy zaliczyć na schedę spadkową.   

Czy przed wszczęciem sprawy o zachowek należy przeprowadzić sprawę o stwierdzenie nabycia spadku?

Zgodnie z Uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 29 kwietnia 1967 r., sygn. III CZP 29/67, jeżeli prawa do spadku nie zostały stwierdzone, sąd w sprawie o zachowek ustala jako przesłankę rozstrzygnięcia przymiot spadkobierców. Zatem teoretycznie nie ma potrzeby dokonywania stwierdzenia nabycia spadku przed wszczęciem sprawy o zachowek, przy czym zasada ta winna być stosowana w zależności od stanu faktycznego w sprawie i podstawy żądania zachowku.

W jakim przypadku przysługuje roszczenie o zachowek?

Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku, bądź w postaci darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź zapisu, może zażądać od spadkobiercy  sumy pieniężnej potrzebnej  do pokrycia zachowku, zaś jeżeli nie może uzyskać tej sumy od spadkobiercy przysługuje mu roszczenie o zapłatę zachowku od osoby na rzecz której została uczyniona darowizna doliczona do spadku.
Praktycznie zazwyczaj dochodzimy zachowku od spadkobiercy testamentowego lub od obdarowanego, który otrzymał od spadkodawcy darowiznę, która wyczerpywała cały spadek. 

Jaki jest termin przedawnienia roszczenia o zachowek?

Roszczenie o zachowek przedawniają się w zależności od podstawy na której opiera się żądanie o zapłatę zachowku. W przypadku, gdy żądamy zapłaty zachowku od spadkobiercy testamentowego, roszczenie to przedawnia się z upływem lat 5 od dnia otwarcia i ogłoszenia testamentu, zaś roszczenie o zachowek uzupełniający - z darowizny, przedawniają się z upływem 5 lat od dnia otwarcia spadku tj. śmierci spadkodawcy. 

Jakie dokumenty są niezbędne do sprawy o zachowek?

Generalnie nie ma ustalonego z góry zestawu dokumentów niezbędnych do wszczęcia sprawy o zachowek. Przede wszystkim należy przedłożyć dokumenty stanowiące podstawę roszczenia tj. postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, darowiznę z której żądamy zapłaty, akta z urzędu stanu cywilnego potwierdzające pokrewieństwo ze spadkodawcą, katalog ten nie jest zamknięty i często bywa znacznie szerszy. 

Kancelaria w związku z prowadzeniem jej przez radcę prawnego Grzegorza Pawłowskiego i Adrianę Rdzanek-Gburczyk świadczy pomoc prawną na każdym etapie sprawy o zachowek w której skład wchodzi udzielanie pomocy prawnej, przygotowywanie pism procesowych oraz reprezentacja w sądzie zarówno po stronie dochodzącej zachowku jak i po stronie pozwanej w sprawie o zachowek. 

KONTAKT

ADRES KANCELARII

KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH
ADRIANA RDZANEK-GBURCZYK
GRZEGORZ PAWŁOWSKI
UL. JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO 14, 83-140 GNIEW

TELEFON: 731-712-820

E-MAIL: prawnikgniew@gmail.com

Kancelaria Radców Prawnych Adriana Rdzanek-Gburczyk, Grzegorz Pawłowski 

bottom of page